צמחי מרפא

מערכת היחסים בין האדם לבין עולם הצומח היא מערכת יחסים בסיסית ביותר בקיום האנושי. צמחים הם הראשונים במארג המזון שיודעים להתמיר אנרגיה מן המים והשמש לחומר אורגני שהוא אבן הייסוד של מזונו של האדם. בנוסף, הם אלה ההופכים פחמן דו חמצני לחמצן, מהלך שהוא הבסיס למסוגלות הנשימה של כלל בעלי החיים.
כך, מחזיקים הצמחים את התשתית לחיים על כדור הארץ, ושומרים על סביבת חיים מאוזנת ויציבה עבור יתר היצורים בשרשרת המזון. מאז ומתמיד ידע האדם לטפח את מערכת היחסים שלו עם עולם הצמח, ולרתום את סגולות הצמחים שסביבו לשם ריפוי, טיפוח הבריאות והעצמת החיוניות.


לכל צמח ולחלקיו השונים ישנן איכויות שונות הקשורות לתפקידו של אותו החלק בצמח עצמו ובמארג הצמחייה הכללי. ישנם עצים שגזעיהם בני עשרות, מאות או אלפי שנים. האינפורמציה השמורה בתוכם עתיקה ויקרה, כזו שעמדה איתנה אל מול שינויים והתחלפויות, תקופות של איזון ותקופות של חוסר איזון.
קליפותיהם של הצמח מהוות שכבת הגנה על הצמח. טמון בהן ידע על התקשורת עם הסביבה, על שמירה על הגבולות הפנימיים של הצמח, וכן היכולת להפריש שרף על מנת לרפא את פצעיו. שורשי הצמח מחזיקים בתוכם את היכולת למשוך חומרים מזינים ממעמקי האדמה. הם אוגרים אותם בקרבם ומשמשים מקור עצום להזנה עמוקה וחיונית. זרעי הצמחים הם הליבה הגנטית של הצמח שנתהוותה במהלך אבולוציה ארוכה. עלים מתקשרים עם מעגלי האור והחושך היומיים ועם היכולת להתמיר פחמן לחמצן. פרחים מתקשרים עם התחלפות עונות השנה ועם בעלי החיים שבסביבתו, פירות הצמח מתקשרות למעגל ההזנה ההדדית של המערכת האקולוגית המקומית, וגרעיניהם משמשים אותו להפצה ולהתרבות. וכן הלאה.
המערך האדיר של עולם הצומח שומר בנאמנות על האיזון המורכב והמדויק של הטבע, וכחלק ממערך זה הוא מחזיק ביכולת והטבע גם את הידע הדרוש בכדי לאזן את שיצא מאיזון ולרפא את שנפגע.


מסורות רבות נשתמרו בנוגע לתכונותיהם המרפאות של צמחים. אחת העתיקות, הנרחבות והמעמיקות ביותר היא המסורת הסינית, הכוללת אלפי צמחים ושילובי צמחים, המתאימים לשימוש במצבים שונים. ההבנה של תכונותיהם וסגולותיהם של הצמחים על פי שיטה זו מבוססת על התפיסה הפיזיולוגית-אנרגטית של הרפואה הסינית.
לפי שיטה זו, לכל חלקי הצמחים השונים ישנה טמפרטורה מסוימת וטעמים מסוימים, והם משפיעים על איברים שונים. את התכונות האלה רותמים לטובת איזון של המצב המתרחש אצל כל אדם באופן ייחודי.
במהלך טיפולי באמצעות הדיקור או טיפולי המגע, כאשר אני מזהה כי יועיל להוסיף לטיפול פורמולת צמחים המותאמת לאדם המטופל ולמהלך הטיפולי שאני פועלים לאורו, אמליץ לכם על כך ואסביר כיצד הדבר עובד.